LoadeR ~ Clan
 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Disa poezi

Shko poshtë 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Forkings
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 55
Piket : 88
Thanks : 0
Join date : 03/11/2009
Age : 27
Location : prishtina

MesazhTitulli: Disa poezi   Fri Nov 06, 2009 8:19 am

Tokë e qiell, kërkoj

--------------------------------------------------------------------------------

Sot pata një hall
kisha një problem,
desha me't ringjall
babush shpirti jem.

Nata yje plotë
përtej tyre shikoja,
syyë mbushur me lot
lutjen e thoja:

Eja babi im
më jep një këshillë,
më merr në përqafim
zemrën me ma kfill.

Se shoku im thotë
babi kur të përqafon,
mbushesh energji plotë
problemin e kafshon.

Tokë e qiell kërkoj
pakëz ndihmë babai,
mami më këshillon
por zemrës i duhet ai.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://deshirat.forum.st
Forkings
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 55
Piket : 88
Thanks : 0
Join date : 03/11/2009
Age : 27
Location : prishtina

MesazhTitulli: Re: Disa poezi   Fri Nov 06, 2009 8:19 am

mbretreshë pa fron

--------------------------------------------------------------------------------

E bukur si hirushë
me ruaza në gushë,
me fjong në kokë
jam më e bukura në tokë.

Familjarët në përgjithësi
të bukurës si vejnë kufi,
mbretreshë më thonë
pa pasur fron.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://deshirat.forum.st
Forkings
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 55
Piket : 88
Thanks : 0
Join date : 03/11/2009
Age : 27
Location : prishtina

MesazhTitulli: Re: Disa poezi   Fri Nov 06, 2009 8:19 am

Shkopi magjik

--------------------------------------------------------------------------------

Cdo fëmi në botë
e dua, e kam mik,
më lindi një dëshirë sot
ta kem shkopin magjik.

Fjalët magjike i di
Ba-BI-di,bu-Bi-Di-Bu,
dua cdo fëmiu
asgjë mos me i mungu.

Do të udhëtoja nëpër botë
në mbrëmje, e agim,
do të zhdukja lot
t'ju ipja zemrave shpresë.

Ba-Bi -Di, Bu -Bi-Di -Bu
zemra ime është magjike,
cdo fëmi në botë du
t'jet mirë t'më ket mike
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://deshirat.forum.st
Forkings
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 55
Piket : 88
Thanks : 0
Join date : 03/11/2009
Age : 27
Location : prishtina

MesazhTitulli: Re: Disa poezi   Fri Nov 06, 2009 8:20 am

vjeshta

--------------------------------------------------------------------------------

Unë jam vjeshta
në vazhdim në disa rreshta,
ju tregoj me emocione
kam shumë profesione.

Cdo herë në shtator
unë bëhem piktor,
luaj me nuanca
si miu dhe maca.

jam dirigjent
kam erën instrument,
jap ritëm non stop
më mirë se hip hop.

Kreator jam o mik
jap shiun pikë-pikë,
edhe shiun konop
edhe akull copë-copë.


Mirëpo në shtator
e bëj punën me zorr,
ndihem keq vërtetë
kur thaj miliona fletë.

Punoj me shumë zell
askujt s'ja kam hellë,
për më tepër premtoj
gjithëmon kështu do të veproj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://deshirat.forum.st
Forkings
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 55
Piket : 88
Thanks : 0
Join date : 03/11/2009
Age : 27
Location : prishtina

MesazhTitulli: Re: Disa poezi   Fri Nov 06, 2009 8:20 am

Qielli yje plotë

--------------------------------------------------------------------------------

Natën hapa dritaren
qiellin yje plotë pash,
shpirtin ma rrëmbeu
dua një gjerdan - thash.

Duket edhe hëna
mendja mu kfillë pastaj,
ajo është nëna
e kësaj bukurie paskaj.

Asnjë nënë nuk fal
fëmijët e vet,
fillova të shikoj pafjalë
këtë bukuri të vërtetë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://deshirat.forum.st
Forkings
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 55
Piket : 88
Thanks : 0
Join date : 03/11/2009
Age : 27
Location : prishtina

MesazhTitulli: Re: Disa poezi   Fri Nov 06, 2009 8:20 am

Aeroplani

--------------------------------------------------------------------------------

Duket si mizë
në qiell lart,
fakti që lëvizë
për mua është art.

Pasagjerë plotë
vend për bagazh,
ka dy pilotë
dritare për pejsazh.

është radari
që e kontrollon,
ai është i pari
mungesën që ja dikton.

Në pistë ateron
i madh pa hesap,
pakëz pushon
qiellit i ngjitet prapë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://deshirat.forum.st
Forkings
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 55
Piket : 88
Thanks : 0
Join date : 03/11/2009
Age : 27
Location : prishtina

MesazhTitulli: Re: Disa poezi   Fri Nov 06, 2009 8:20 am

GJyshja në saraj

--------------------------------------------------------------------------------

Afër gjyshes ulem
dëgjoj përrallën e vjetër,
me saraj të bukur
me princ E mbretër.

Princi u martua
por ndodhi cast i pafat,
nga magjia u rrëzua
princesha e ngratë.

Por shërim gjeti
tek magjistarja e mirë,
tani urdhëroi mbreti
- thirrni botën mysafirë!

Na ftuan dhe ne
të shkojmë në saraj,
e ndërpreva: - para se me le ?
se unë në mend se mbaj?

Gjyshja më përqafoj
tha - përralla kështu e ka,
përrallat kush tregon
në festë e ftojnë pandarë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://deshirat.forum.st
Forkings
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 55
Piket : 88
Thanks : 0
Join date : 03/11/2009
Age : 27
Location : prishtina

MesazhTitulli: Re: Disa poezi   Fri Nov 06, 2009 8:20 am

Babi argat

--------------------------------------------------------------------------------

Eshte i pa pune
babi im me vite,
dhe sa e di une
kur s'ka shite simite.

Por deri tani besoj
ka bere cdo pune tjeter,
argatlleku le te rroj
ky zanat i vjeter.

Del ne mengjes
ne nje rruge qyteti,
pret plote shprese
ndonje zoteri ,ta marr, me veti.

Te copetoj dru
te rregulloj dicka ne oborr,
shtepi me ndertu
nga 7 deri 19 rrafshe 12 ore.

Asnjeren se refuzon
babi im argat,
vec shpesh komenton
dita shume e gjate.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://deshirat.forum.st
Forkings
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 55
Piket : 88
Thanks : 0
Join date : 03/11/2009
Age : 27
Location : prishtina

MesazhTitulli: Re: Disa poezi   Fri Nov 06, 2009 8:20 am

Patkoi

--------------------------------------------------------------------------------

E di ti ,se patkoi
eshte kepuce, e kalit,
pa te, nuk besoj
se mund ti ngjitet malit.

Nga rrezja qe percllon
fjolla e bere acar,
patkoi eshte gjithmone
ilaq i parapare.

Keshtu qe dimer, e vere,
me vete i mban,
por kur i prishen ,atehere
i rregullon mjeshtri nallban.

Kovac, populli e therrete
patkojt kur ja gozhdon,
kalin nuk e vret
dhe nuk e lendon.

Por per hamshorin
patkoi s'eshte ne trend ,
se eshte banor
fushave pafund ,ku ngarend.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://deshirat.forum.st
Forkings
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 55
Piket : 88
Thanks : 0
Join date : 03/11/2009
Age : 27
Location : prishtina

MesazhTitulli: Re: Disa poezi   Fri Nov 06, 2009 8:21 am

Rregull ne ngrenie

--------------------------------------------------------------------------------

Cdo dite, ne kuzhine,
mamaja ime,
tregon shkathtesine
kur pregatite ushqime.

E kendshme kjo ere
per veti ,me bene,
por duhet cdo here
para se me ngren.

Duart ti laj
te ulem ,ne vendin tim,
nuk pres me pastaj
shijoje ushqim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://deshirat.forum.st
Forkings
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 55
Piket : 88
Thanks : 0
Join date : 03/11/2009
Age : 27
Location : prishtina

MesazhTitulli: Re: Disa poezi   Fri Nov 06, 2009 8:21 am

Motra ime

--------------------------------------------------------------------------------

Zana motra ime
eshte me e madhe,
e menqur ,dhe trime
ka zgjidhje per halle.

Ajo ,nuk gabon
une ,keshtu mendoj,
por ,mami kur e qorton
me bene, te dyshoj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://deshirat.forum.st
Forkings
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 55
Piket : 88
Thanks : 0
Join date : 03/11/2009
Age : 27
Location : prishtina

MesazhTitulli: Re: Disa poezi   Fri Nov 06, 2009 8:21 am

Lulja e keputur

--------------------------------------------------------------------------------

Nje lule keputa
ne vazo ,e kam vene,
me vone, e luta ,
t'me fal, nese bene.

Ndoshta ,bera gabim
egoiste u tregova,
per qefin tim
lulen nga jeta, e privova.

E bera nga dashuria
se shume e dua,
me mahniti bukuria
besoj ,do t'me fali, mua.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://deshirat.forum.st
Forkings
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 55
Piket : 88
Thanks : 0
Join date : 03/11/2009
Age : 27
Location : prishtina

MesazhTitulli: Re: Disa poezi   Fri Nov 06, 2009 8:21 am

Duke pritur pranveren

--------------------------------------------------------------------------------

Vesha nje fustane
me ngjyre te kuqe,
te dukem tamam
si nje mollekuqe.


Mire u rregullova
dola te dera,
te pres nuk pritova
sa te vij pranvera.

Prita sa prita
pranveren se takova,
ne shtepi erdha
mamit i tregova.

Ishim ne ballkon
mami nisi me qesh,
-gjelberimi na tregon
pranvera eshte mes nesh!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://deshirat.forum.st
Forkings
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 55
Piket : 88
Thanks : 0
Join date : 03/11/2009
Age : 27
Location : prishtina

MesazhTitulli: Re: Disa poezi   Fri Nov 06, 2009 8:21 am

Libri

--------------------------------------------------------------------------------

Libri eshte oqean
ka pasuri te papare,
por ne dore e mban
mbledhe margaritar.

Libri eshte kosmos
ka pafund hapsire,
ec mbi te se medoemos
ecja te bene mire.

Kur merre njohuri
truri nise me levize,
behesh tjeter njeri
ide te reja ngjize.

Truri i ngacmuar
nga informata te marra,
do jet i predispozuar
idene ta qoj perpara.

Ngjizja eshte evolucion
qe duhet zhvilluar,
fundi jep revolucion
por gjithenje duke rifilluar
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://deshirat.forum.st
Forkings
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 55
Piket : 88
Thanks : 0
Join date : 03/11/2009
Age : 27
Location : prishtina

MesazhTitulli: Re: Disa poezi   Fri Nov 06, 2009 8:21 am

Kitara

--------------------------------------------------------------------------------

Shok kitara
nuk do maskara,
por nje punetor
qe do ta mbaj ne dore.

Ti eci cdo gisht
posht - lart deri ne bisht,
me shume elastike
sikur bene gjimnastike.

Shpejt apo ngadal
por pa u ndale,
ne kete rrugetim te mbare
leshon ze gjdo kitare.

Here te duket qan
here gazi se mban,
tingulli -tingullin shoqeron
ne harmoni gjithmone.

Kur mblidhen pike- pike
na japin muzike,
apo thene ndryshe melodi
qe e do cdo njeri.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://deshirat.forum.st
Forkings
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 55
Piket : 88
Thanks : 0
Join date : 03/11/2009
Age : 27
Location : prishtina

MesazhTitulli: Re: Disa poezi   Fri Nov 06, 2009 8:22 am

Vizatimi ne mur

--------------------------------------------------------------------------------

Bera nje vizatim
zogun ne fluturim,
mami tha - i bukur
- me pelqen kjo pikture.

E vuri ne ram kete vizatim
e beri gati per ekspozim,
pstaj e vari ne mur
te mos humbet kurr.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://deshirat.forum.st
Forkings
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 55
Piket : 88
Thanks : 0
Join date : 03/11/2009
Age : 27
Location : prishtina

MesazhTitulli: Re: Disa poezi   Fri Nov 06, 2009 8:22 am

Mami im

--------------------------------------------------------------------------------

Mami eshte qershi
mami eshte kajsi,
mami eshte embelsire
prej embelsirave me e mire.

Se te gjitha keto shijoj
me mamin kur bisedoj,
e mbush shpirtin plote
jam me e lumtura ne bote.

Mami kur prek mbi plage
s'mbetet shenje as vrage,
mami largon cdo rrezik
me mamin nga asgje s'kam frike.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://deshirat.forum.st
Forkings
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 55
Piket : 88
Thanks : 0
Join date : 03/11/2009
Age : 27
Location : prishtina

MesazhTitulli: Re: Disa poezi   Fri Nov 06, 2009 8:22 am

Dua me mua te krenohesh

--------------------------------------------------------------------------------

Hero eshte babi im
eshte dhe deshmor,
flete syri plote shkelqim
zemra e vogel ne krahror.

Ne nje fushe te gjelberuar
me peme, e me ara,
shpirti e ka leshuar
nga plaget e marra.

Babi me ty jam krenar
dua qe me mua te jesh ti,
e kalova klasen e pare
ne varreza shkova me kenaqesi.

Mamin ne krah, librezen ne dore
u ula afer,varrin ja lemova,
jam nxenes shembullor
do jem gjithmone i tille i premtova.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://deshirat.forum.st
Forkings
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 55
Piket : 88
Thanks : 0
Join date : 03/11/2009
Age : 27
Location : prishtina

MesazhTitulli: Re: Disa poezi   Fri Nov 06, 2009 8:22 am

Ylberi

--------------------------------------------------------------------------------

Ylberi ka ngjyra
numeroi jane shtate,
zbukurohet natyra
kur del mbi shpat.

Eshte i bukur ylberi
duket fantazi,
here dua te prek
here ta qoj ne shtepi.

As njere as tjetra
ide nuk shkon,
qe ne koherat e vjetra
ylberi keshtu rron.

Nuk eshte magji
rrezja neper shi kalon,
ky proqes mbaje mend ti
ylberin e krijon.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://deshirat.forum.st
Forkings
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 55
Piket : 88
Thanks : 0
Join date : 03/11/2009
Age : 27
Location : prishtina

MesazhTitulli: Re: Disa poezi   Fri Nov 06, 2009 8:22 am

Ujvara

--------------------------------------------------------------------------------

Shoqeri ujvara
eshte lum vertete,
mund te kete pjese te ndara
dhe teposhte zbret.

Bie me shpejtesi
dhe fundine kur prek,
uji behet therrmije
miliona fluska syri ndjek.

Si lulja kur qel
fluskat shkojne perpjete
bardhesia qe ne pah del,
eshte fantazi vertete
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://deshirat.forum.st
Forkings
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 55
Piket : 88
Thanks : 0
Join date : 03/11/2009
Age : 27
Location : prishtina

MesazhTitulli: Re: Disa poezi   Fri Nov 06, 2009 8:22 am

Te kesh njohuri

--------------------------------------------------------------------------------

Te kesh njohuri
eshte vlere,
keshtu qe lexo ti
ne cdo kohe, perhere.

Gjithe jeten
dicka do te kuptosh,
veqanerisht te verteten
ta duash ta respektosh.

Dhe po pate fat
kujtesen e fort ta kesh,
i moshuar, megjithate
i ri do te jesh.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://deshirat.forum.st
Forkings
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 55
Piket : 88
Thanks : 0
Join date : 03/11/2009
Age : 27
Location : prishtina

MesazhTitulli: Re: Disa poezi   Fri Nov 06, 2009 8:23 am

Zogez e vogel

--------------------------------------------------------------------------------

Ne kete dite dimri
me bore, e shi,
ti zogez ngrihesh
mbi dege peme rri.

E vogela zogez
te lutem ,te kam moter,
shko tani vrik
atje ku ke voter.

-Te bene keq ftohti
edhe fjolle e bukur,
- ndoshta s'ke shtepi
apo ti ke humbur?


Ne dhome e morra
zogezen e shkrete,
ushqimin nga dora
te goja ja qova vet.

Me deshire i ndihmova
e mbajta mysafire,
por e leshova
kur u be kohe e mire.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://deshirat.forum.st
Forkings
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 55
Piket : 88
Thanks : 0
Join date : 03/11/2009
Age : 27
Location : prishtina

MesazhTitulli: Re: Disa poezi   Fri Nov 06, 2009 8:23 am

Anija

--------------------------------------------------------------------------------

Anija eshte shtepi
rri ne uje gjithmone,
po hyre brenda ti
ke cdo gje qe deshiron.

Rruge ka detin pa kufi
s'ka polic as semafor,
oqeanet ti kaloj
bene udhetim javor.

Stacion i fundit e di
quhet liman,
spiranca ne thellesi
te mos levize e mban.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://deshirat.forum.st
Forkings
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 55
Piket : 88
Thanks : 0
Join date : 03/11/2009
Age : 27
Location : prishtina

MesazhTitulli: Re: Disa poezi   Fri Nov 06, 2009 8:23 am

Dera

--------------------------------------------------------------------------------

Dere ka cdo shtepi
qe te ruaj privati.

dere ka dhoma kuptohet
ngrohtesia te mos largohet.

Dere ka ne kufi cdo shtet
qe nga armiku te mbrohet.

Edhe shpirti im ka dere
aty mund t'hyj leje kush merr.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://deshirat.forum.st
Forkings
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 55
Piket : 88
Thanks : 0
Join date : 03/11/2009
Age : 27
Location : prishtina

MesazhTitulli: Re: Disa poezi   Fri Nov 06, 2009 8:23 am

Kenga

--------------------------------------------------------------------------------

Teksti ka fjale
''pranvera lulezon'',
muzika ngadal,
fjalet i shoqeron.

Fjala shume thote
tek zemra deperton,
muzika edhe nje bote
zemres ja shton.

Fjala dhe muzika
njera tjetren duan,
jane shoqe besnike
kengen na dhuruan.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://deshirat.forum.st
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Disa poezi   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Disa poezi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Monda Korca: Dua DIELL.....diell DUA!-poezi -nga Raimonda Moisiu

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
LoadeR ~ Clan :: (¯`·.¸¸.·´¯`·.¸¸.- Te Ndryshme -.¸¸.·´¯`·.¸¸.·´¯) :: Oda e Bisedimeve!-
Kërce tek: