LoadeR ~ Clan
 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Disa poezi

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Forkings
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 55
Piket : 88
Thanks : 0
Join date : 03/11/2009
Age : 27
Location : prishtina

MesazhTitulli: Disa poezi   Fri Nov 06, 2009 8:19 am

First topic message reminder :

Tokë e qiell, kërkoj

--------------------------------------------------------------------------------

Sot pata një hall
kisha një problem,
desha me't ringjall
babush shpirti jem.

Nata yje plotë
përtej tyre shikoja,
syyë mbushur me lot
lutjen e thoja:

Eja babi im
më jep një këshillë,
më merr në përqafim
zemrën me ma kfill.

Se shoku im thotë
babi kur të përqafon,
mbushesh energji plotë
problemin e kafshon.

Tokë e qiell kërkoj
pakëz ndihmë babai,
mami më këshillon
por zemrës i duhet ai.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://deshirat.forum.st

AutoriMesazh
Forkings
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 55
Piket : 88
Thanks : 0
Join date : 03/11/2009
Age : 27
Location : prishtina

MesazhTitulli: Re: Disa poezi   Fri Nov 06, 2009 8:23 am

Fotografia

--------------------------------------------------------------------------------

Fotografia te thote
keshtu ishe mot',
une vertetova
se per nje vit ndryshova.

Dukem me i rritur
eshte ndryshe cdo gje,
por se kam pritur
te mos kem dhemb me.

Caste jete merr
i qete ne karton,
e ketille mbetet gjithmone
si ishe e tregon.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://deshirat.forum.st
Forkings
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 55
Piket : 88
Thanks : 0
Join date : 03/11/2009
Age : 27
Location : prishtina

MesazhTitulli: Re: Disa poezi   Fri Nov 06, 2009 8:23 am

Papagalli

--------------------------------------------------------------------------------

Jam papagall larosh
me shokun mund t'me zavandsosh,
se te bej shoqeri cdo dite
dhe te flas pa u merzite.

Eshte gje e madhe se une
I vetmi flas ne faune,
vartete fjalet tua perseris
por e bukur kjo surprize.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://deshirat.forum.st
Forkings
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 55
Piket : 88
Thanks : 0
Join date : 03/11/2009
Age : 27
Location : prishtina

MesazhTitulli: Re: Disa poezi   Fri Nov 06, 2009 8:23 am

Piktori

--------------------------------------------------------------------------------

Zogun ne fluturim
mollen ne dege,
anijen ne lunderim
njerezite ne treg.

Ngjarje te tjera
si stuhia kur ulerine,
edhe kur bene vape vera
e ngaxmon piktorin.

Kalin ne galop
femiun kur qan,
piktori nuk thote stop
brushen ne dore mban.

Ti flet me goje
e ai te bene pikture,
kjo nuk eshte loj
por art qe rri ne mur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://deshirat.forum.st
Forkings
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 55
Piket : 88
Thanks : 0
Join date : 03/11/2009
Age : 27
Location : prishtina

MesazhTitulli: Re: Disa poezi   Fri Nov 06, 2009 8:24 am

Rrushi

--------------------------------------------------------------------------------

I bardhe, i kuq, i zi,
jam rrush dhe jam me fat,
se baballaret tuaj me dashuri
kujdesen per mua dite, e nate.

Kam preherine perplote
zemren syrine te qoj peshe,
s'ka njeri ne kete bote
q's'perkulet te marr nje vesh.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://deshirat.forum.st
Forkings
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 55
Piket : 88
Thanks : 0
Join date : 03/11/2009
Age : 27
Location : prishtina

MesazhTitulli: Re: Disa poezi   Fri Nov 06, 2009 8:24 am

Astronauti

--------------------------------------------------------------------------------

Fjala astronaut
rimohet me fjalen hut,
por ti duhet ta dish
ai eshte trim shumefish.

Nga kosmodromi levize
anija kozmike,
per astronautin s'eshte surprize
shkuarja larte ne forme thike.

Bejne ushtrime paraprake
per kete jete speciale,
bejne investigime
per te miren globale.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://deshirat.forum.st
Forkings
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 55
Piket : 88
Thanks : 0
Join date : 03/11/2009
Age : 27
Location : prishtina

MesazhTitulli: Re: Disa poezi   Fri Nov 06, 2009 8:24 am

Prinderit

--------------------------------------------------------------------------------

Si nata pa hene
eshte femiu pa nene,
si pa krah nje shkabe
eshte nje femi pa babe.

Me dy prinder cdo femi
ka force ka mrekulli,
dhe kur rritet eshte me fat
po jetuan gjate.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://deshirat.forum.st
Forkings
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 55
Piket : 88
Thanks : 0
Join date : 03/11/2009
Age : 27
Location : prishtina

MesazhTitulli: Re: Disa poezi   Fri Nov 06, 2009 8:24 am

Zookopshti

--------------------------------------------------------------------------------

Dua shume berr
jo per ti ther,
por ne kopsht me behar
te kullosin bar.

E dua nje mace
te jet tullumbace,
t'kete pedigre s'ka nevoj
une do ta dua njesoj.

E dua nje qen
jo per te ruajtur dhen'
ja bej nje kasolle hata
e ai le te bej sefa.

E dua nje gjok
e dua per koke,
grifen une vete
do ja kref me lezet.

-Kopshtin zologjik
do ta kem o mik!
leje nga babai s'kam kerku
por dua me befasu.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://deshirat.forum.st
Forkings
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 55
Piket : 88
Thanks : 0
Join date : 03/11/2009
Age : 27
Location : prishtina

MesazhTitulli: Re: Disa poezi   Fri Nov 06, 2009 8:24 am

Bebi

--------------------------------------------------------------------------------

Vertete tabula raza jam
por kur qaj hall kam,
pasi qe s'di te flas
une me qarje ju therras.

Pelenen e lagur s'dua ta kem
as i uritur s'dua te jem,
perndryshe jam lezet
me do cdo njeri ne planet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://deshirat.forum.st
Forkings
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 55
Piket : 88
Thanks : 0
Join date : 03/11/2009
Age : 27
Location : prishtina

MesazhTitulli: Re: Disa poezi   Fri Nov 06, 2009 8:24 am

Stuhia ne mal

--------------------------------------------------------------------------------

Nje dite ne mal
binte shi, pa u ndal,
ashper me rrembim
per askend s'kish shpetim.


Banoret e malit si:
shpezet shtazet qe ti ,i di,
filluan te kerkojne shpetim
por ishte e kote ,miku im.

Zogut foleja ju prish
por ai, ne dege ishte serish,
se per fat fluturoi
nga fatkeqesia shpetoi.

Se kish lehte as arusha
nga uji ju lag edhe gusha,
ne rrugee siper ishte
se shtepine larg e kishte.

Me keq pesoi si gjithmone
e vogela milingone
uji e perplasi pa meshire
nuk shikoi me dite te mire.

Stuhia pushoi ne mal
por banoret s'kane me ja fal,
se shtepizat ku benin gjume
tash me kane shkuar ne lum.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://deshirat.forum.st
Forkings
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 55
Piket : 88
Thanks : 0
Join date : 03/11/2009
Age : 27
Location : prishtina

MesazhTitulli: Re: Disa poezi   Fri Nov 06, 2009 8:25 am

kosova ime

--------------------------------------------------------------------------------

Per shpirtin desert
me arome te deh,
kjo fushe e blerte
perpara qe sheh.

Ky lum i madh
me uje te ftohte,
bukurosh i rradhe
kur mos u shoft.

Bjeshke me freski
mushkerite me i mbush,
plote mrekulli
te tille se ka kush.

Dhe gjera tjera shoh
rreth meje ne toke,
diellin qe na ngroh
qiellin mbi koke.

Banesa ku jetoj
me familjen time,
shtratin ku endrroj
eshte kosova ime.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://deshirat.forum.st
Forkings
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 55
Piket : 88
Thanks : 0
Join date : 03/11/2009
Age : 27
Location : prishtina

MesazhTitulli: Re: Disa poezi   Fri Nov 06, 2009 8:25 am

Pellumbi

--------------------------------------------------------------------------------

I bardh, si debora,
me frizure ne trend,
pellumbi me erdhi te dora
ngadal ,aty zuri vend.

I bukur, i qete,
me ate ze kumbues,
- s'di a kendon ,a flete?
por eshte si bare sherues.

Rreze brenda ka
eshte simbol per paqe,
me pas fluturoi ne hava
i thash - je i mire, me kenaqe.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://deshirat.forum.st
Forkings
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 55
Piket : 88
Thanks : 0
Join date : 03/11/2009
Age : 27
Location : prishtina

MesazhTitulli: Re: Disa poezi   Fri Nov 06, 2009 8:25 am

Vajza dhe dega e qershise

--------------------------------------------------------------------------------

Nen dege qershie
nje vogelushe rri,
jo per ti bere hije
por qe e ka lakmi.

Degen s'mund ta kape
as trungut ti ngjitet,
pa sukses cdo hape
e deshira po i rritet.

Vogelushja pa mas
na u deshperua,
nisi frutave t'u flas
- ejani se shume ju dua!

Por fati e gezoi
vogelushen e deshperuar,
nje xhaxha aty kaloi
dhe i ka ndihmuar.

Posht ja zbriti
nje dege me qershia,
dhe kuptohet priti
sa ti mbledh femia.

Xhaxhin falenderoi
i shpelau nderkaq,
ne goje nga nje holli
ne vazhdim u kenaq.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://deshirat.forum.st
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Disa poezi   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Disa poezi
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Monda Korca: Dua DIELL.....diell DUA!-poezi -nga Raimonda Moisiu

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
LoadeR ~ Clan :: (¯`·.¸¸.·´¯`·.¸¸.- Te Ndryshme -.¸¸.·´¯`·.¸¸.·´¯) :: Oda e Bisedimeve!-
Kërce tek: